Dana, 24. ožujka obilježava se Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze, obilježava se na dan kad je 1882. godine dr. Robert Koch objavio svoje otkriće o uzročniku tuberkuloze kao bakteriji štapićastog oblika (Mycobacterium tuberculosis), čime je postavio temelje za postavljanje dijagnoze i liječenje tuberkuloze. Tuberkuloza je zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem s oboljele na zdravu osobu te najčešće zahvaća pluća, ali može zahvatiti i druge organe (kosti, bubrezi, mozak).
Kako se prenosi tuberkuloza?
Tuberkuloza je kapljična infekcija koja se širi zrakom, od zaražene do zdrave osobe. Bakterije se nalaze u sitnim kapljicama koje nastaju kao aerosol prilikom kašljanja, kihanja ili govora zaražene osobe, a te kapljice mogu udahnuti osobe koje se nalaze u blizini i inficirati se. Udisanjem bakterije dospiju do pluća gdje se razmnožavaju, a iz pluća mogu dospjeti u bilo koji organ u tijelu.
Plućna tuberkuloza i tuberkuloza grkljana je zarazna i može se širiti na druge ljude. Za širenje zaraze su pogodne osobe koje su duže (svakodnevno) i u bliskom kontaktu sa TBC aktivnim bolesnikom (prvenstveno članovi obitelji, prijatelji, radne kolege, osobe u prenapučenom smještaju i sl.).
Ostali oblici tuberkuloze (izvanplućni) obično nisu zarazni za okolinu, iako mokraća i ostale izlučevine teoretski mogu biti izvor zaraze, ali zbog toga što sadrže relativno mali broj bakterija rijetko mogu izazvati bolest.
Tko ima povećan rizik obolijevanja od tuberkuloze ?
- djeca mlađa od 3 mjeseca
- osobe starije životne dobi
- HIV pozitivne osobe
- ovisnici o dogama i alkoholu
- osobe pod dugotrajnom imunosupresivnom terapijom
- pušači
Koji su simptomi tuberkuloze ?
Simptomi kod aktivne plućne tuberkuloze su dugotrajni i traju više od tri tjedna:
- bolovi u prsištu
- kašalj
- krvavi iskašljaji
Ostali znakovi bolesti:
- opća slabost
- gubitak tjelesne težine
- umor
- tresavica
- vrućica
- noćno znojenje
Osobe sa latentnom infekcijom tuberkuloze nemaju simptoma. Kod izvanplućne tuberkuloze simptomi bolesti ovise o sijelu bolesti.
Je li cijepljenje učinkovito protiv tuberkuloze ?
Cijepljenje protiv tuberkuloze kao preventivna mjera koje se obavlja u rodilištu ili najkasnije do navršene godine života, štiti djecu od ozbiljnih oblika tuberkuloze (meningitisa i milijarne tuberkuloze), dok je zaštita od plućnog oblika bolesti oko 50 %.
Nažalost, cjepivo ne štiti od obolijevanja u odrasloj dobi, niti trenutno postoji bolje cjepivo.
Mjere za smanjenje oboljelih od tuberkuloze
- rano otkrivanje i liječenje oboljelih
- aktivnije traženje i obrada kontakata oboljelih osoba
- bolji dijagnostički testovi
- pronalazak boljeg cjepiva
- bolji lijekovi kojima bi liječenje trajalo kraće
- aktivnosti protiv siromaštva i loših životnih uvjeta
- zdravstveni odgoj i prosvjećivanje